Єдина Країна! Единая Страна!
 
19 | 11 | 2018
Головне меню
Методичні матеріали
Заходи
ВхідШколи-інтернати

Свій досвід - колегам

24 травня 2017 року на базі  комунального закладу «Загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів – центр загальної і профільної освіти та комплексної реабілітації» Миколаївської обласної ради була проведена педагогічна практика для слухачів курсів підвищення кваліфікації вихователів шкіл-інтернатів Миколаївської обласної ради. У ході педпрактики слухачі ознайомилися із навчальним закладом та головними напрямками діяльності педагогічного колективу. Навчально-виховна діяльність школи направлена на упровадження  особистісно  орієнтованих методів і форм роботи із дітьми, сім’ї яких опинилися у складних життєвих обставинах; забезпечення соціальної і психологічної захищеності дітей із малозабезпечених сімей та дітей з особливими освітніми потребами; створення умов для якісної допрофільної і профільної підготовки вихованців.

    Директор  Лисенко В. М. та заступник з виховної роботи Дементьєва І. М. радо ділилися досвідом роботи педагогічного колективу та надбаннями учнівського колективу. Учасникам заходу була представлена виставка робіт гуртка «Декоративно-ужиткове мистецтво» (керівник Яворович Л. Ф.), відеоподорож «Школа – наш рідний дім», виховний захід «Національні символи України» (вихователь Краснопьорова Л. С.), майстер-клас ліплення із солоного тіста (вихователь Бабій В. О.) Під час екскурсії по школі-інтернаті слухачі курсів були вражені охайністю та затишком, які панували всюди: у класах, у спальнях, у побутових кімнатах, у дошкільному корпусі. Далі усіх гостей запросили до музичної вітальні. Хореограф Шевляков О. А. презентував танцювальні колективи молодшої школи. На святі лунали українські народні пісні.

   Підводячи підсумки роботи заходу гості не приховували своїх емоцій. Усі вони отримали високий заряд позитиву від усього побаченого у школі-інтернаті та щиро подякували директору Лисенку В. М. і його педагогічному колективу. «Школа проникла любов’ю і турботою до дітей, всюди панує дух патріотизму, доброти і людяності. Доброзичливі, творчі учителі та відкриті, усміхнені діти – це результат командної роботи. Так тримати і не зупинятися на досягнутому заради майбутнього своїх вихованців,» - зазначила у своєму виступі Мілєйко О. О., методист кафедри теорії й методики управління навчальними закладами освіти МОІППО.

Вкладення:
Скачати цей файл (IMG_0209.JPG)IMG_0209.JPG[ ]4135 Кб
Скачати цей файл (IMG_0255.JPG)IMG_0255.JPG[ ]2933 Кб
Скачати цей файл (IMG_0387.JPG)IMG_0387.JPG[ ]2889 Кб
Скачати цей файл (IMG_0426.JPG)IMG_0426.JPG[ ]3106 Кб
Скачати цей файл (IMG_0491.JPG)IMG_0491.JPG[ ]3013 Кб
Скачати цей файл (IMG_0514.JPG)IMG_0514.JPG[ ]2996 Кб
Скачати цей файл (IMG_0540.JPG)IMG_0540.JPG[ ]3063 Кб
Скачати цей файл (IMG_0567.JPG)IMG_0567.JPG[ ]2952 Кб

Громадське обговорення

 Керівникам спеціальних шкіл-інтернатів

 Миколаївської обласної ради

Щодо участі у

громадському обговоренні

     Відповідно до листа Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» від 22.06.2017 № 21.1/10-1279 запрошуємо керівників та педагогічних працівників спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів до відкритого громадського обговорення проекту навчально-методичного посібника «Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів з порушенням розумового розвитку».

     Метою створення посібника є вдосконалення критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів.

     Рукопис розміщено на офіційному сайті ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» (imzo.gov.ua) у розділі «Громадянам» підрубрика «Консультації з громадськістю».

     Просимо розглянути зазначений проект навчально-методичного посібника з педагогічним та батьківським колективами ваших закладів. Зауваження та пропозиції  з метою узагальнення надіслати до 30.06.2017 на електронну адресу методиста МОІППО Мілєйко О. О. :

mileyko.olga2603@gmail.com

Директор інституту                                                В. І. Шуляр

 Мілєйко О. О. 37 85 89

Посада асистента учителя

Посада асистента учителя в українському законодавстві: основні функції, завдання, необхідні компетентності

Постанова Кабінету міністрів України від 15.08.2011 №872 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» зазначає, що «особистісно орієнтоване спрямування навчально-виховного процесу забезпечує асистент вчителя, який бере участь у розробленні та виконанні індивідуальних навчальних планів та програм, адаптує навчальні матеріали з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності дітей з особливими потребами». З ініціативи Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Міністерством соціальної політики доповненоКласифікатор професій посадою асистента вчителя інклюзивного навчання (наказ Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327). Посаду асистента вчителя передбачено Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки від 06.12. 2010р. №1205.

Лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту №1/9-675 від 25.09.12 року «Щодо посадових обов`язків асистента вчителя» зазначає орієнтовні кваліфікаційні характеристики асистента вчителя в класі з інклюзивним навчанням, які розроблені у зв`язку з введенням зазначеної посади до типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 06.12.2010р. за №1308/8603. Так, в описі посадових обов`язків асистента вчителя зазначено, що асистент вчителя забезпечує соціально-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами: разом із вчителем класу виконує навчальні, виховні, соціально-адаптаційні заходи, запроваджуючи ефективні форми їх проведення, допомагає дитині у виконанні навчальних завдань, залучає учня до різних видів навчальної діяльності; у складі групи фахівців бере участь у розробленні та виконанні індивідуальної програми розвитку дитини; адаптує навчальні матеріали з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності дитини з особливими освітніми потребами.

Відповідно до цього листа асистент вчителя здійснює наступні функції:

·         Організаційну: допомагає в організації навчально-виховного процесу в класі з інклюзивним навчанням; надає допомогу учням з особливими освітніми потребами в організації робочого місця; проводить спостереження за дитиною з метою вивчення її індивідуальних особливостей, схильностей, інтересів та потреб; допомагає концентрувати увагу, сприяє формуванню саморегуляції та самоконтролю учня; співпрацює з фахівцями, які безпосередньо працюють з дитиною з особливими освітніми потребами та беруть участь у розробленні індивідуальної програми розвитку. Асистент вчителя забезпечує разом з іншими працівниками здорові та безпечні умови навчання, виховання та праці. Веде встановлену педагогічну документацію.

·         Навчально–розвивальну: асистент вчителя, співпрацюючи з вчителем класу, надає освітні послуги, спрямовані на задоволення освітніх потреб учнів; здійснює соціально-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами, дбає про професійне самовизначення та соціальну адаптацію учнів. Сприяє розвитку дітей з особливими освітніми потребами, поліпшенню їхнього психоемоційного стану. Стимулює розвиток соціальної активності дітей, сприяє виявленню та розкриттю їхніх здібностей, талантів, обдарувань шляхом їх участі у науковій, технічній, художній творчості. Створює навчально-виховні ситуації, обстановку оптимізму та впевненості у своїх силах і майбутньому.

·         Діагностичну: разом із групою фахівців, які розробляють індивідуальну програму розвитку дітей з особливими освітніми потребами, оцінює навчальні досягнення учнів; оцінює виконання індивідуальної програми розвитку, вивчає та аналізує динаміку розвитку учня.

·         Прогностичну: на основі вивчення актуального та потенційного розвитку дитини бере участь у розробленні індивідуальної програми розвитку.

·         Консультативну: постійно спілкується з батьками, надаючи їм необхідну консультативну допомогу; інформує вчителя класу та батьків про досягнення учня. Дотримується педагогічної етики, поважає гідність особистості дитини, захищає її від будь-яких форм фізичного або психічного насильства. Постійно підвищує свій професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну культуру.

Компетентності асистента вчителя: що повинен знати і вміти асистент вчителя

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту №1/9-675 від 25.09.12 року «Щодо посадових обов`язків асистента вчителя» зазначено необхідні компетентності асистента вчителя, зокрема асистент вчителя повинен знати:

 • основи законодавства України про освіту, соціальний захист;
 • міжнародні документи про права людини й дитини;
 • державні стандарти освіти;
 • нормативні документи з питань навчання та виховання;
 • сучасні досягнення науки і практики у галузі педагогіки;
 • психолого-педагогічні дисципліни;
 • особливості розвитку дітей з особливими освітніми потребами різного віку;
 • ефективні методи, форми та прийоми роботи з дітьми, використовуючи індивідуальний та диференційований підхід;
 • рівні адаптації навчального та фізичного навантаження;
 • методи використання сучасних технічних засобів та обладнання;
 • основи роботи з громадськістю та сім`єю;
 • етичні норми і правила організації навчання та виховання дітей;
 • норми та правила ведення педагогічної документації.
 • Також зазначено, що асистент вчителя повинен вміти:
 • застосовувати професійні знання в практичній діяльності;
 • здійснювати педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання;
 • разом з іншими фахівцями складати індивідуальну програму розвитку дитини;
 • вести спостереження та аналізувати динаміку розвитку учня;

налагоджувати міжособистісні стосунки між всіма суб`єктами навчально

Про навчання дітей з особливими потребами

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-325 від 14 червня 2017 року

Департаменти (управління) освіти
і науки обласних, Київської міської
державних адміністрацій

Інститути післядипломної
педагогічної освіти

Загальноосвітні навчальні заклади

Про навчальні плани та організацію
навчально-виховного процесу для учнів
з особливими освітніми потребами
загальноосвітніх навчальних закладів
у 2017/2018 навчальному році

Надсилаємо рекомендації Міністерства освіти і науки України про навчальні плани та організацію навчально-виховного процесу учнів з особливими освітніми потребами загальноосвітніх навчальних закладів у 2017/2018 навчальному році для використання в роботі.

Додаток: на 6 арк.

Заступник міністра        Павло Хобзей

Додаток
до листа Міністерства освіти і науки України
від 14.06.2017 № 1/9-325

Про навчальні плани та організацію навчально-виховного процесу
для учнів з особливими освітніми потребами загальноосвітніх
навчальних закладів у 2017/2018 навчальному році

У листі Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 1/9-315 «Пpo структуру навчального року та навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів у 2017/2018 навчальному році» (далі - ЗНЗ) визначено основні підходи щодо організації навчально-виховного процесу у ЗНЗ, що є чинними для спеціальних ЗНЗ для дітей з особливими освітніми потребами, навчально-реабілітаційних центрів для дітей з особливим освітніми потребами, зумовленими складними порушеннями розвитку.

З урахуванням поетапного переходу спеціальних навчальних закладів на нові навчальні плани і програми (лист Міністерства освіти і науки України (далі - МОН) від 25.06.2014 № 1/9-335 «Про навчальні плани та програми спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів на 2014/2015 навчальний рік»), робочі навчальні плани на 2017/2018 навчальний рік для загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з особливими освітніми потребами складаються:

 • для підготовчого, 1-4 класів - за Типовими навчальними планами спеціальних ЗНЗ для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку (початкова школа), затвердженими наказом МОН від 28.01.2014 № 80 (зi змінами);
 • для 5-8 класів - за Типовими навчальними планами спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженими наказом МОН від 22.04.2014 № 504 (зi змінами);
 • для 9-10 класів - за Типовими навчальними планами спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженими наказом МОН від 09.04.2015 № 416 «Пpo внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.08.2008 р. № 778;
 • для 11-12 класів - зa Типовими навчальними планами спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом МОН від 12.02.2015 № 134.

Усі навчальні плани приведені у відповідність до чинних Державних санітарних норм і правил.

Під час складання робочих навчальних планів для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з особливими освітніми потребами дозволяється перерозподіл до 15 відсотків навчального часу, визначеного інваріантною частиною Типових навчальних планів. Всередині освітньої галузі перерозподіл здійснюється зa погодженням із місцевим органом управління освітою, між галузями - за погодженням із Міністерством освіти і науки України.

Навчальний процес у спеціальних навчальних закладах організовується відповідно до щорічного Переліку навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників (далі - Перелік), рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання в загальноосвітніх навчальних закладах для навчання дітей з особливими освітніми потребами (за нозологіями).

Спеціальні загальноосвітні навчальні заклади, спеціальні класи для дітей глухих, зі зниженим слухом, зі зниженим зором, сліпих (із застосуванням тифлотехнічних засобів навчання та аудіосупроводу), для дітей із затримкою психічного розвитку, тяжкими порушеннями мовлення, опорно-рухового апарату, окрім літератури, зазначеної у Переліку, використовують програми та навчальну літературу, рекомендовану Міністерством освіти і науки України до використання загальноосвітнім навчальним закладам у 2017/2018 навчальному році.

Педагоги шкіл самостійно розподіляють програмний матеріал відповідно до годин, передбачених навчальними планами для учнів з особливими потребами (за нозологіями). При цьому завданнями педагогів є врахування індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких учнів та створення відповідних умов для засвоєння програмного матеріалу, пропонованого для учнів загальноосвітньої школи.

Організація навчально-виховного процесу учнів з інтелектуальними порушеннями здійснюється відповідно до методичного листа МОН від 13.08.2014 № 1/9-413.

Підвищенню ефективності навчального процесу сприяє корекційно-розвиткова складова інваріантної частини навчальних планів спеціальних навчальних закладів (спеціальних класів), якою регламентується організація системної реабілітаційної роботи з учнями (вихованцями): розвиток слухового сприймання; розвиток зорового сприймання; розвиток мовлення; корекція пізнавальної діяльності; формування навичок просторового орієнтування; соціально-побутове орієнтування; формування компенсаційних способів діяльності; практичне використання знань, умінь і навичок (предметно-практична діяльність); розвиток комунікативної діяльності і творчості; фізичний розвиток. Така робота передбачає вирішення специфічних завдань, зумовлених особливостями психофізичного розвитку учнів, і потребує впровадження особистісно орієнтованих програм навчання та реабілітації за індивідуальним та диференційованим підходом. Обов’язковим при цьому є використання навчально-реабілітаційного пристосування, яке необхідно дитині з урахуванням особливостей її розвитку для допомоги сприймати оточуючий світ та навчальний матеріал.

З метою забезпечення корекції первинних і вторинних відхилень розвитку учнів з особливими освітніми потребами, формування компенсаторних способів предметно-практичної діяльності як важливої умови підготовки таких дітей до навчання, створення передумов для засвоєння навчального матеріалу, у 2016 році розроблено програми з корекційно-розвиткової роботи для учнів з особливими потребами (за нозологіями).

На офіційному веб-сайті МОН у рубриці «Освіта дітей з особливими потребами» розміщені навчальні плани, програми для дітей з особливими потребами, які навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах різних типів, інструктивно-методичні матеріали, у тому числі з організації інклюзивного навчання.

В рамках реалізації державної політики щодо забезпечення права на якісну освіту дітей з особливими потребами наголошуємо про таке.

Актуальні напрями забезпечення права на освіту дітей з особливими потребами, зокрема запровадження інклюзивного навчання, створення інклюзивно-ресурсних центрів, реформування системи закладів інституційного догляду та виховання (деінституціалізація), визначено Указами Президента України від 25 серпня 2015 року № 501 «Про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини», від 13 грудня 2016 року № 533 «Про заходи, спрямовані на забезпечення додержання прав осіб з інвалідністю», від 3 грудня 2015 року № 678 «Пpo активізацію роботи щодо забезпечення прав людей з інвалідністю», Протоколом першого засідання Національної ради реформ на тему: «Освіта, безпека та благополуччя дітей як пріоритет розвитку країни» від 31 березня 2017 року, програмою діяльності Кабінету Міністрів України, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2015 р. «Про затвердження плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року».

Для реалізації прав осіб з інвалідністю без дискримінації й на підставі рівних можливостей, починаючи з 2017 року, у державній субвенції передбачено цільові видатки у сумі 209,4 млн. грн. на додаткові послуги для учнів з особливими потребами інклюзивних та спеціальних класів.

Субвенція спрямовується на надання державної підтримки дітям з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних та інклюзивних класах загальноосвітніх навчальних закладів, а саме: дітям з порушеннями зору, слуху, інтелектуальними та іншими порушеннями розвитку. Ці кошти використовуються на оплату видатків, необхідних для проведення додаткових корекційно-розвиткових занять, що визначені індивідуальною програмою розвитку дитини, придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку, обладнання, дидактичного матеріалу, особливих засобів наочності, що дозволить створити умови з урахуванням потреб таких учнів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2017 р. № 88 «Пpo затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами» визначено механізм надання зазначеної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

3 огляду на зазначене, нагадуємо про актуальність виконання наказу МОН від 31.12.2015 № 1436, яким доручено органам управління освітою розробити перспективні плани. оптимізації мережі інтернатних закладів та розвитку мережі загальноосвітніх навчальних закладів з інклюзивними та спеціальними класами.

З метою створення організаційно-правових засад розбудови нової української школи, реформування системи інституційного навчально-виховного середовища та забезпечення права дитини на виховання в сім'ї Урядом України прийнято рішення про припинення з 1 вересня 2017 року набору учнів до підготовчого та першого класів спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей із затримкою психічного розвитку, забезпечивши їх навчання в інклюзивних та спеціальних класах загальноосвітніх навчальних закладів за місцем проживання дітей (постанова Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 753 «Пpo внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 585» (далі - Постанова).

Разом з тим, у Постанові не йдеться про згортання мережі спеціальних навчальних закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями, порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, тяжкими порушеннями мовлення. Проте, в контексті зазначеного, керівникам спеціальних навчальних закладів слід всіляко сприяти перебуванню учнів у сім'ї. Особливо це стосується учнів, які проживають у населеному пункті, де розміщений спеціальний навчальний заклад, або у передмісті.

Звертаємо увагу на виконання пунктів:

3.5.8 Положення про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) (наказ МОН України від 15.09.2008 N9 852), де зазначено, що учні (вихованці) із затримкою психічного розвитку, які навчаються у 1-4 класах, у міру відновлення здоров'я, досягнення стабільних успіхів у навчанні переводяться до загальноосвітньої школи за висновком психолого-медико-педагогічної консультації.

3.9. «У разі відновлення здоров'я учні (вихованці) спеціальної школи (школи-інтернату) за висновком відповідної психолого-медико-педагогічної консультації переводяться до іншого типу загальноосвітнього навчального закладу за місцем проживання дитини чи за вибором батьків (осіб, які їх замінюють)».

Сучасні підходи до навчально-виховного процесу учнів з особливими освітніми потребами розкриті у листі МОН від 10.01.2017 № 1/9-2.

Додатково роз’яснюємо про обов’язковість реформування окремих класів для дітей із затримкою психічного розвитку (далі - ЗПР) у школах-інтернатах різних типів (загальноосвітніх, санаторних, спеціальних (за нозологіями), а також у навчально-виховних комплексах, навчально-реабілітаційних центрах.

На засадах демократизації постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2016 р. за № 671 «Пpo внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» приведено у відповідність до державного зразка документ про отриману освіту дітей з інтелектуальними порушеннями. Зокрема встановлено, що учням з інтелектуальними порушеннями видається свідоцтво про базову загальну середню освіту за спеціальною програмою. Учням з інтелектуальними порушеннями помірного ступеня видається довідка про закінчення повного курсу навчання за спеціальною програмою.

Відповідно лист Міністерства освіти і Науки, молоді та спорту України від 02.04.2012 № 1/9-245 «Щодо одержання документа про освіту учнями з особливими потребами загальноосвітніх навчальних закладів» втратив чинність.

Звертаємо увагу на порядок видання документа про освіту випускникам спеціальних навчальних закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями: якщо учень випускається після 9 класу і не продовжуватиме навчання у 10 класі з поглибленим професійно-трудовим навчанням, йому видається документ встановленого зразка про закінчення школи; якщо учень продовжуватиме навчання у 10 класі спеціальної школи (школи-інтернату) для дітей з інтелектуальними порушеннями, йому видається відповідний документ про освіту після 10 класу.

Наголошуємо, що видання випускникам спеціальної школи (школи-інтернату) для дітей з інтелектуальними порушеннями документа про освіту двічі - після закінчення 9 класу та після закінчення 10 класу - недопустимо та несе додаткові невиправдані фінансові витрати.

Інформуємо, що лабораторією олігофренопедагогіки Інституту спеціальної педагогіки Національної академії педагогічних наук України розроблено проект критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів з інтелектуальними порушеннями. Після доопрацювання зазначений проект буде розміщений на веб-сайті МОН для громадського обговорення.

Звертаємо увагу на відповідальність органів управління освітою щодо вчасного замовлення спеціальних підручників для дітей з особливими освітніми потребами (за нозологіями), які навчаються в інклюзивних класах ЗНЗ або за індивідуальною формою.

Наголошуємо на Обов’язковості вчасного замовлення підручників, видрукуваних шрифтом Брайля для сліпих учнів, не залежно від місця та форми їх навчання. Зокрема, йдеться про підручники шрифтом Брайля для сліпих учнів, які навчаються у спеціальних, інклюзивних класах ЗНЗ, у класах спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів для дітей зі зниженим зором, за індивідуальною формою. При цьому обов’язковим є забезпечення навчальних закладів для дітей з порушеннями зору керівниками та вчителями з тифлопедагогічною освітою та володіння шрифтом Брайля педагогами, які навчають сліпих дітей.

Відповідно до запитань з місць щодо робочого дня вчителя-дефектолога (педагогічного працівника) роз’яснюємо.

Пунктом 64 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102, зареєстрованим B Міністерстві юстиції України 27 травня 1993 року за № 56 (зі змінами) встановлено, що ставки заробітної плати (посадові оклади) вчителів, викладачів, вихователів та інших педагогічних працівників виплачуються за 3 години педагогічної (викладацької) роботи на день (18 годин на тиждень).

З огляду на зазначене, вчитель-дефектолог повинен виконувати свою роботу (розвиток слухо-мовного сприймання, розвиток мовлення, корекція порушень розвитку тощо) не менше 18 год. на тиждень. Недопустимо з 18 годин витрачати час на відвідування уроків, консультації, ведення документації та інші питання, не пов’язані з викладацькою діяльністю.

Разом з тим, Кодексом законів України про працю встановлено 40-годинний п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. Тому педагогічні працівники, окрім 18 викладацьких годин, мають 32 години робочого часу на тиждень для повного виконання своїх посадових обов’язків, зумовлених особливостями учнівських контингентів та функціонуванням навчального закладу.

Надзвичайно актуальним є питання фахової компетентності педагогічних працівників. У даний час фактично немає ЗНЗ, де не вчилися б діти з особливими освітніми потребами y спеціальному чи інклюзивному класі або просто у складі учнів звичайного класу. Тому важливо, щоб педагогічні працівники володіли основами знань і методик роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Важливим є постійне оновлення фахових знань керівників та педпрацівників як загальноосвітніх, так і спеціальних навчальних закладів про інноваційні шляхи розвитку освіти у сучасний період, про форми і методи роботи з дітьми з особливими потребами з урахуванням напрацьованих науково-методологічних засад. Особливо йдеться про забезпечення права на освіту дітей з аутизмом, інтелектуальними порушеннями, у тому числі помірного ступеня, інших категорій, створення умов для їх навчання в умовах інклюзії.

Надзвичайно важливим є проведення консультативно-роз’яснювальної роботи щодо сучасної освітньої політики з керівниками, педагогічними працівниками ЗНЗ різних типів, батьківською громадськістю, а також співпраця з громадськими організаціями, батьками.

Участь батьків та родини у навчально-реабілітаційному процесі обов'язкова та є необхідною умовою ефективності навчання і реабілітації дитини з особливими потребами.

Це дуже тривала, копітка, системна робота, але без цього у нас не буде співпраці, взаєморозуміння, формування нового світогляду, а, найголовніше нe буде належних результатів щодо освіти, реабілітації та інтеграції в соціум дітей з інвалідністю та дітей з особливими потребами в цілому.

Директор департаменту загальної
середньої та дошкільної освіти          Юрій Кононенко

 

Про реалізацію освітнього проекту

Відповідно до п. 6, пп. 13 п. 11 Положення про департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови  Миколаївської обласної державної адміністрації від 28.04.2016 №154-р, плану роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти на 2017 рік, на виконання рішення вченої ради МОІППО від 25.01.2017 (протокол № 1), з метою формування підприємницької компетентності педагогів шкіл-інтернатів щодо навчання учнів навичкам підприємливості, розвитку підприємницької культури, компетенцій, необхідних для досягнення успіху в майбутній професійній кар’єрі             

Н А К А З У Ю:

 1. Розпочати реалізацію обласного освітнього проекту «Підприємницька

компетентність  – шлях до успішного життя» на базі Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та закладів інтернатного типу Миколаївської обласної ради (список додається).

 1. Призначити науковим керівником проекту Шуляра В. І., д.пед.н., доцента, заслуженого вчителя України, директора Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
 2. Призначити науково-методичними консультантами проекту:

-  Слюсар О. І., методиста кафедри філософії освіти, теорії та методики суспільствознавчих дисциплін МОІППО, з питань формування  підприємницької компетентності педагогів та вихованців шкіл-інтернатів;

-  Мілєйко О. О., методиста кафедри теорії й методики управління навчальними закладами освіти МОІППО, з питань організації освітнього процесу в закладах інтернатного типу;

-  Пінюгіну К. О., завідувача навчально-методичною лабораторією практичної психології, соціальної роботи та інклюзивного навчання МОІППО, з питань психологічного супроводу реалізації проекту.

 1. Встановити терміни реалізації обласного освітнього проекту «Підприємницька  компетентність – шлях до успішного життя»:

 2017 – 2018 р.р.

 1. Директору Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (Шуляр В. І.):
  1. провести навчання педагогічних працівників інтернатних закладів-учасників проекту щодо формування в учнів навичок підприємливості;
  2. надавати консалтингові послуги учасникам проекту;
  3. заслухати попередні та кінцеві результати реалізації обласного освітнього проекту на засіданнях ученої ради МОІППО.
 1. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

В. о. директора департаменту                                         Г. Л. Каськова

Додаток

до наказу департаменту

освіти і науки Миколаївської   

облдержадміністрації

від_________№____________

Список  інтернатних закладів Миколаївської обласної ради – учасників обласного освітнього проекту «Підприємницька компетентність – шлях до успішного життя»

1. Миколаївська загальноосвітня школа-інтернат І–ІІІ ст. № 3  

  2. Миколаївська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 3

3. Комунальний заклад «Загальноосвітня школа-інтернат І–ІІІ ступенів – центр загальної і профільної освіти та комплексної реабілітації»

4. Миколаївська спеціальна  загальноосвітня школа-інтернат І–ІІІ ст. № 6

5. Вознесенська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

6. Антонівська загальноосвітня школа-інтернат І–ІІІ ст.

7. Володимирівська загальноосвітня школа-інтернат

8. Комунальний заклад «Березківський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа-інтернат-ліцей І–ІІІ ступенів»

9. Мішково-Погорілівська санаторна загальноосвітня школа-інтернат

 І–ІІІ ступенів.

 10. Лисогірська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

 11. Привільненська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

 12. Широколанівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

Директор МОІППО                                                       В. І. Шуляр

ПОГОДЖЕНО:

Вкладення:
Скачати цей файл (IMG_20170228_094453 (2).jpg)IMG_20170228_094453 (2).jpg[ ]1657 Кб
Скачати цей файл (IMG_20170228_094518.jpg)IMG_20170228_094518.jpg[ ]3080 Кб
Скачати цей файл (IMG_20170228_112205.jpg)IMG_20170228_112205.jpg[ ]2839 Кб
Скачати цей файл (IMG_20170228_115951.jpg)IMG_20170228_115951.jpg[ ]1580 Кб

Перелік програм

 


ПЕРЕЛІК

навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих

Міністерством освіти і науки України для використання взагальноосвітніх навчальних

закладах для навчання дітей з особливими освітніми потребами (за нозологіями)

у 2017/2018 навчальному році

 

№ п/п Назва Автор Клас Видавництво

Рік

видання

 

ДЛЯ ГЛУХИХ ДІТЕЙ

Програми
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська жестова мова», «Літературне читання», «Математика», «Природознавство», «Я у світі», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Предметно-практичне навчання», «Сходинки до інформатики», «Образотворче мистецтво» За ред. Жук В. В.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2014
Програма «Українська жестова мова» для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів (далі –спеціальних ЗНЗ) для дітей глухих та зі зниженим слухом Адамюк Н. Б.

підг.,

1-12

Поліграфкнига 2010
Програми для спеціальних класів для дітей зі складними порушеннями розвитку спеціальних ЗНЗдля глухих дітей (українська мова, математика, я і Україна, образотворче мистецтво, предметно-практичне навчання, основи здоров’я, фізична культура) (ч.1)

Висоцька А. М.,

Максименко Н. Л.,

Мітько Н. В., Квітка Н. О.,

Лапін А. В., Якобчук Є. Л.,

 Бобренко І. В.

1-4 Інкунабула 2008
Програми для спеціальних класів для дітей зі складними порушеннями розвитку спеціальних ЗНЗ для глухих дітей (предметно-практичне навчання, основи здоров’я, фізична культура) (ч.2)

Висоцька А. М.,

Максименко Н. Л.,

Мітько Н. В., Квітка Н. О.,

Лапін А. В., Якобчук Є. Л.,

Бобренко І. В.

1-4 Інкунабула 2008
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних ЗНЗ для глухих дітей

Форостян О. І., Шеремет Б. Г.,

Лещій Н. П., Малій В. М.

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних ЗНЗ для дітей з порушеннями слуху Вовченко О. А.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухо-зоро-тактильного сприймання мовлення та формування вимови для глухих дітей» для підготовчих, 1-5 класів спеціальних ЗНЗ

Федоренко О. Ф.,

 Ломакіна О. М., Васильєва В. В, Юхимович Л. Ф., Аркуша Ю. М.

підг.,

1-5

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма пропедевтичного навчально-розвиваючого курсу з основ інформатики «Крок у завтра» для учнів 5-9 класів спеціальних ЗНЗ для дітей глухих та зі зниженим слухом

Желєзняк О. В., Гордієнко Т. П.,

Желєзняк Н. К.

5-9 Поліграфкнига 2010
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська жестова мова», «Українська література», «Іноземна мова», «Світова література», «Історія України»,«Математика», «Інформатика», «Природознавство», «Трудове навчання», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Образотворче мистецтво» За ред.Жук В. В. 5

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для 5-10 класів спеціальних ЗНЗ для глухих дітей   Форостян О. І., Шеремет Б. Г., Лещій Н. П., Малій В. М 5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка»  для 5-10 класів спеціальних спеціальних ЗНЗ для глухих дітей   Вовченко О. А. 5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухо-зоро-тактильного сприймання мовлення та формування вимови для глухих дітей» для 6-10 класів спеціальних ЗНЗ

Федоренко О. Ф.,

Васильєва В. В.,

Юхимович Л. Ф., 

Ільченко Е. С.

6-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Комплект навчальних програм для 6-7 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для глухих дітей: «Українська мова»; «Українська література»; «Українська жестова мова», «Англійська мова»; «Зарубіжна література»; «Історія України»; «Всесвітня історія»; «Математика»; «Алгебра»; «Геометрія»; «Біологія»; «Географія»; «Фізика»; «Хімія»; «Музичне мистецтво»; «Образотворче мистецтво»; «Трудове навчання»; «Інформатика»; «Основи здоров’я»; «Фізична культура»  За ред. Колупаєвої А. А., Жук В. В. 6-7

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2015
Комплект навчальних програм для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для глухих дітей 8-10 класи ((хімія, українська література, зарубіжна література, геометрія, алгебра, інформатика, всесвітня історія,іноземна (англійська) мова, біологія, правознавство, фізика, мистецтво, фізична культура, українська мова, українська жестова мова, трудове навчання, географія, історія України, основи здоров’я)

Жук В.В., Таранченко О.М.,

 Шевченко В.М., Литвинова В.В., Адамюк Н.Б.

8-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з інформатики для 10 класу спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей глухих та зі зниженим слухом

Желєзняк О. В., Гордієнко Т. П.,

Желєзняк Н. К.

10 Поліграфкнига 2010

Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухо-зоро-тактильного сприймання мовлення та формування вимови для глухих дітей»  для 11-12 класів спеціальних ЗНЗ

Федоренко О. Ф.,

Васильєва В. В.,

Юхимович Л. Ф.,

Ільченко Е. С.

11-12

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Основні підручники
Буквар Гуменюк К. М підг.,1 Інкунабула 2013
Навчальний посібник з розвитку мовлення і письма (ч.1) Гуменюк К. М. підг. Інкунабула 2013
Навчальний посібник з розвитку мовлення і письма (ч.2) Гуменюк К. М. підг. Інкунабула 2013
Навчальний посібник з української жестової мови Дробот О. А. підг. Либідь 2013
Дидактично-роздатковий матеріал з української жестової мови Дробот О. А., Зборовська О. А. підг. Либідь 2013
Вимова Фомічова Л. І., Котова В. Л. підг Либідь 2014
Розвиток слухового сприймання

Фомічова Л. І., Котова В. Л.,

Комісаров О. В.

підг. Либідь 2014
Математика Мацько Н. Д., Ситник Д. В. підг. Альфа-М 2013
Начальний посібник з математики ( ч.1) Мацько Н. Д., Ситник Д. В., Гривко А. В. підг. Альфа-М 2013
Начальний посібник з математики ( ч.2) Мацько Н. Д., Ситник Д. В., Гривко А. В. підг. Альфа-М 2013
Математика Мацько Н. Д., Ситник Д. В. 1 Альфа-М 2013
Навчальний посібник з математики (ч. 1) Мацько Н. Д., Ситник Д. В., Гривко А. В. 1 Альфа-М 2013
Навчальний посібник з математики (ч. 2) Мацько Н. Д., Ситник Д. В., Гривко А. В. 1 Альфа-М 2013
Українська мова Луцько К. В. 1 Інкунабула 2014
Літературне читання Борщевська Л. В. 1 Інкунабула 2016
Вимова Фомічова Л. І., Котова В. Л. 1 Либідь 2014
Розвиток слухового сприймання

Фомічова Л. І., Котова В. Л.,

Комісаров О. В.

1 Либідь 2014
Українська мова Луцько К. В. 2 Інкунабула 2015
Літературне читання Борщевська Л. В. 2 Інкунабула 2014
Вимова Фомічова Л. І., Котова В. Л. 2 Либідь 2014
Розвиток слухового сприймання

Фомічова Л. І., Котова В. Л.,

Комісаров О. В.

2 Либідь 2014
Українська мова Марчук Т. Ф., Кульбіда С. В. 3 Інкунабула 2016
Літературне читання Грищенко Є. С., Несен Г. М. 3 Інкунабула 2014
Математика Мацько Н. Д., Ситник Д. В 3 Альфа-М 2009
Українська мова Кульбіда С.В. 4 Інкунабула 2017
Математика Мацько Н. Д., Ситник Д. В 4 Альфа-М 2013
Літературне читання Борщевська Л.В. 4 Інкунабула 2017
Навчальний посібник з математики (ч. 1) Мацько Н. Д., Ситник Д. В. 4 Альфа-М 2013
Навчальний посібник з математики (ч. 2) Мацько Н. Д., Ситник Д. В. 4 Альфа-М 2013
Математика Мацько Н. Д., Ситник Д. В, Гривко А. В. 5 Альфа-М 2013
Навчальний посібник з математики Мацько Н. Д., Ситник Д. В., Гривко А.В. 5 Альфа-М 2013
Українська мова Засенко Н. Ф. та ін 5 Богдана 2003
Математика Мацько Н. Д., Ситник Д. В, Гривко А. В. 6 Альфа-М 2013

Примітка: Загальноосвітні навчальні заклади для глухих дітей, окрім вищезазначеної літератури, використовують програми та навчальну літературу, рекомендовану Міністерством освіти і науки України до використання загальноосвітнім навчальним закладам у 2017/2018 навчальному році. Педагоги шкіл самостійно розподіляють програмний матеріал відповідно до годин, передбачених навчальним планом шкіл для глухих дітей. При цьому завданнями педагогів є врахування індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких учнів та створення відповідних умов для засвоєння програмного матеріалу, пропонованого для учнів загальноосвітньої школи.

 

 

ДЛЯ ДІТЕЙ ЗІ ЗНИЖЕНИМ СЛУХОМ

Програми
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська жестова мова», «Літературне читання», «Математика», «Природознавство», «Я у світі», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Трудове навчання», «Сходинки до інформатики», «Образотворче мистецтво»

За ред. Жук В. В.

підг.

1-4

mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для глухих дітей

Форостян О. І., Шеремет Б. Г.,

Лещій Н. П., Малій В. М.

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухового сприймання та формування вимови для дітей зі зниженим слухом» для підготовчих, 1-5 класів спеціальних ЗНЗ

Федоренко О. Ф., Мала Н. І.,

 Савчук О. О., Москаленко Т. І.

підг.,

1-5

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська жестова мова», «Українська література», «Іноземна мова», «Світова література», «Історія України», «Математика», «Інформатика» «Природознавство», «Трудове навчання», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Образотворче мистецтво»

За ред. Жук В. В.

5 mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка»  для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим слухом

Вовченко О. А.

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма  з  основ інформатики для 5-9 класів  спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей глухих та зі зниженим слухом

Желєзняк О. В., Гордієнко Т. П.,

 Желєзняк Н. К.

5-9 Поліграфкнига 2010
Програми та рекомендації до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим слухом (українська мова, українська література, англійська мова, зарубіжна література, історія України, всесвітня історія, правознавство, етика, образотворче мистецтво, художня культура, математика, алгебра, геометрія, природознавство, біологія, географія, фізика, хімія, основи здоров’я, фізична культура)

Жук В. В., Литовченко С. В., Литвинова В. В., Борщевська Л. В. та ін.

5-10 Поліграфкнига 2010
Програма  з  основ інформатики для 5-9 класів  спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей глухих та зі зниженим слухом

Желєзняк О. В., Гордієнко Т. П.,

 Желєзняк Н. К.

5-9 Поліграфкнига 2010
Комплект навчальних програм для 6-7 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим слухом: «Українська мова»; «Українська література»; «Українська жестова мова», «Англійська мова»; «Зарубіжна література»; «Історія України»; «Всесвітня історія»; «Математика»; «Алгебра»; «Геометрія»; «Біологія»; «Географія»; «Фізика»; «Хімія»; «Музичне мистецтво»; «Образотворче мистецтво»; «Трудове навчання»; «Інформатика»; «Основи здоров’я»; «Фізична культура» 

За ред. Колупаєвої А. А.,

Жук В. В.

6-7 mon.gov.ua 2015
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухового сприймання та  формування вимови для дітей зі зниженим слухом»  для 6-10 класів спеціальних ЗНЗ

Федоренко О. Ф.,

Автомонова І. В.,

Різоль М. В., Коноваленко М. В

6-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Комплект навчальних програм для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим слухом 8-10 класи (хімія, українська література, зарубіжна література, геометрія, алгебра, інформатика, всесвітня історія,іноземна (англійська) мова, біологія, правознавство, фізика, мистецтво, фізична культура, українська мова, українська жестова мова, трудове навчання, географія, історія України, основи здоров’я) Жук В.В., Таранченко О.М., Шевченко В.М., Литвинова В.В., Адамюк Н.Б. 8-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток слухового сприймання та  формування вимови для дітей зі зниженим слухом» для 11-12 класів спеціальних ЗНЗ

Федоренко О. Ф.,

Автомонова І. В.,

Різоль М. В., Коноваленко М. В.

11-12

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Основні підручники
Буквар Гроза Е. П., Литвинова В. В.

підг.,

1

Інкунабула 2017
Навчальний посібник для письма і розвитку мовлення (ч.1) Гроза Е. П., Літвінова В. В.

підг.

Інкунабула 2013
Навчальний посібник для письма і розвитку мовлення (ч.2) Гроза Е. П., Літвінова В. В.

підг.

Інкунабула 2013
Математика Гроза Е. П., Літвінова В. В.

підг.,

1

Інкунабула 2013
Навчальний посібник з математики Гроза Е. П., Літвінова В. В. 1 Інкунабула 2013
Розвиток мовлення Жук В. В., Сушко Т. І. підг. Наш час 2013
Навчальний посібник з розвитку мовлення Жук В. В., Сушко Т. І. підг. Наш час 2013
Вимова Фомічова Л. І., Котова В. Л. підг Либідь 2014
Розвиток слухового сприймання

Фомічова Л. І., Котова В. Л.,

 Комісаров О. В.

підг. Либідь 2014
Вимова Фомічова Л. І., Котова В. Л. 1 Либідь 2014
Розвиток слухового сприймання

Фомічова Л. І., Котова В. Л.,

Комісаров О. В.

1 Либідь 2014
Літературне читання Литвинова В. В., Литвинова Н. В. 2 Інкунабула 2014
Математика Литвинова В. В. 2 Інкунабула 2016
Вимова Фомічова Л. І., Котова В. Л. 2 Либідь 2014
Розвиток слухового сприймання

Фомічова Л. І., Котова В. Л.,

Комісаров О. В.

2 Либідь 2014
Математика Литвинова В.В., Піканова Н.В. 3 Інкунабула 2017
Літературне читання Литвинова В. В., Піканова Н. В. 3 Інкунабула 2016
Українська мова Кульбіда С.В., Несен Г.М. 3 Інкунабула 2017
Українська мова  Засенко Н. Ф. та ін. 4 Освіта 2001
Літературне читання Несен Г. М. 4 Либідь 2016
Розвиток мовлення Малина Л. О., Штойко Н. П. 5 Інкунабула 2008
Рідна мова Малина Л. О., Штойко Н. П. 5 Інкунабула 2008
Примітка: Загальноосвітні навчальні заклади для дітей зі зниженим слухом, окрім вищезазначеної літератури, використовують програми та навчальну літературу, рекомендовану Міністерством освіти і науки України до використання загальноосвітнім навчальним закладам у 2017/2018 навчальному році. Педагоги шкіл самостійно розподіляють програмний матеріал відповідно до годин, передбачених навчальним планом шкіл для дітей зі зниженим слухом. . При цьому завданнями педагогів є врахування індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких учнів та створення відповідних умов для засвоєння програмного матеріалу, пропонованого для учнів загальноосвітньої школи.
 
ДЛЯ ДІТЕЙ СЛІПИХ ТА ЗІ ЗНИЖЕНИМ ЗОРОМ
Програми

Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Літературне читання», «Іноземна мова», «Математика», «Природознавство»,

«Я у світі»,  «Фізична культура для сліпих дітей», «Фізична культура для дітей зі зниженим зором», «Основи здоров’я», «Трудове навчання», «Сходинки до інформатики», «Рельєфне малювання»  «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво»

За ред. Гудим І. М.

підг.

1-4

mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Корекція розвитку» (корекція пізнавальної сфери) для підготовчого , 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором Сулейманова Ю.В.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Корекція розвитку» (корекція пізнавальної сфери) для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором

Гудим І.М., Костенко Т.М.,

 Довгопола К.С.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Соціально-побутове орієнтування»  для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей зі зниженим зором

Кондратенко С.В.,

Гошовський  В,І.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Розвиток мовлення»  для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором Скриннікова С.В., Соляник Л.Д.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Соціально-побутове орієнтування»  для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором Легкий О.М.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Ритміка»  для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором Бондаренко Ю.А.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура»  для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором Шеремет Б.Г.

Підг., 

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016

Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська література», «Іноземна мова», «Світова література», «Історія України», «Математика», «Природознавство», «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво», «Рельєфне малювання», «Трудове навчання», «Інформатика», «Основи здоров’я»,  «Фізична культура»

За ред. Гудим І. М. 5 mon.gov.ua 2014

Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура (Ритміка)» для 5-6 класів спеціальних ЗНЗ        для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором

Шеремет Б. Г., Начинова О. В., Дашковська А. В., Міхєєва Н. І. 5-6

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програми та рекомендації до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей сліпих та зі зниженим зором (українська мова, українська література, іноземна мова, зарубіжна література, математика, алгебра, геометрія, природознавство, біологія, географія, фізика, хімія, історія України, всесвітня історія, правознавство (практичний курс), етика)

За ред. Синьової Є. П.,

Вавіної Л. С.

5-10 Поліграфкнига 2010
Програми та рекомендації до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей сліпих та зі зниженим зором (образотворче мистецтво, трудове навчання, обслуговуюча праця, фізична культура для учнів зі зниженим зором, рельєфне малювання та фізична культура для сліпих учнів, українська художня культура та інформатика для учнів сліпих та  зі зниженим зором)

За ред. Синьової Є. П.,

 Вавіної Л. С.

5-10 Поліграфкнига 2010

Програма з корекційно-розвиткової роботи «Соціально-побутове орієнтування» для 5-9 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором

Легкий О. М., Якимів О. Р., Галів В. 5-9

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017

Програма з корекційно-розвиткової роботи «Орієнтування в просторі» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей

Кондратенко С. В., Гошовський В. І. 5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017

Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток мовлення» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором

Христоєва Н. В., Масютіна Л. І., Воробйова М. О., Гудим І. М. 5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Комплект навчальних програм для 6-7 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором: «Українська мова»; «Українська література»; «Англійська мова»; «Зарубіжна література»; «Історія України»; «Всесвітня історія»; «Математика»; «Алгебра»; «Геометрія»; «Біологія»; «Географія»; «Фізика»; «Хімія»; «Музичне мистецтво»; «Образотворче мистецтво»; «Рельєфне малювання», «Трудове навчання»; «Інформатика»; «Основи здоров’я»; «Фізична культура» За ред. Колупаєвої А. А., Гудим І. М. 6-7 mon.gov.ua 2015
Комплект навчальних програм для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для сліпих дітей та дітей зі зниженим зором 8-10 класи (хімія, українська література, зарубіжна література, геометрія, алгебра, інформатика, всесвітня історія,іноземна (англійська) мова, біологія, правознавство, фізика, мистецтво, фізична культура, українська мова,  трудове навчання, географія, історія України, основи здоров’я) Костенко Т.М., Легкий О.М., Кондратенко С.В., Христоєва Н.В., Якимів О.Р., Шеремет Б.Г. 8-10

mon.gov.ua

2016

 

 

ПІДРУЧНИКИ ДЛЯ ДІТЕЙ ЗІ ЗНИЖЕНИМ ЗОРОМ (збільшеним шрифтом)

Буквар. Українська мова Вашуленко М. С., Вашуленко О. В. Підг.,1 ВД «Освіта» 2013
Математика Рівкінд Ф. М., Оляницька Л. В. Підг.,1 ВД «Освіта» 2013
Природознавство Грущинська І. В. Підг.,1 ВД «Освіта» 2013
Основи здоров’я Гнатюк О. В. Підг.,1 Генеза 2013
Читанка Ремажевська В. М., Спірідонова Г. Є., Терлецька-Павлів І. І. Торкаєнко І. І. 1 Либідь 2013
Англійська мова Несвіт А. М. 1 Генеза 2014
Трудове навчання Ремажевська В. М., Терлецька-Павлів І. І. 1 Либідь 2016
Українська мова Вашуленко М. С., Дубовик С. Г. 2 ВД «Освіта» 2014
Читанка Ремажевська В. М., Терлецька-Павлів І. І., Торкаєнко І. І. 2 Либідь 2014
Англійська мова Несвіт А. М. 2 Генеза 2016
Математика Богданович М. В.,  Лишенко Г. П. 2 Генеза 2014
Природознавство Грущинська І. В. 2 ВД «Освіта» 2014
Основи здоров’я Бех І. Д., Воронцова Т. В., Пономаренко В. С., Страшко  С. В. 2 Алатон 2016
Трудове навчання Ремажевська В. М., Торкаєнко І. І. 2 Либідь 2016
Українська мова Вашуленко М. С., Мельничайко О. І., Васильківська Н. А. 3 ВД «Освіта» 2015
Трудове навчання

Ремажевська В. М., Гранківська І. А.

3 Либідь 2017
Літературне читання

Ремажевська В. М.,

 Терлецька-Павлів І. І., Торкаєнко І. І.

3 Либідь 2014
Англійська мова Несвіт А. М. 3 Генеза 2016
Математика Богданович М. В., Лишенко Г. В. 3 Генеза 2016
Природознавство Грушинська І. В. 3 ВД «Освіта» 2015
Я у світі Бібік Н. М. 3 Видавнича група «Основа» 2015
Основи здоров’я

Бех І. Д., Воронцова Т. В.,

Пономаренко В. С., Страшко  С. В.

3 ТОВ «Алатон» 2015
Літературне читання

Ремажевська В. М.,

Терлецька-Павлів І. І.,

Торкаєнко І. І.

4 Либідь 2016
Я у світі Бібік Н.М. 4 ВД «Основа» 2016
Українська мова Вашуленко М.С., Дубовик С.Г., Мельничайко О.І. 4 ВД «Освіта» 2016
Маптематика Богданович М. В., Лишенко Г. В 4 Генеза 2016
Англійська мова Карпюк О.Д. 4 ТОВ «Видавництво Астон» 2016
Трудове навчання

Ремажевська В. М.,

Запотоцька А. Б.

4 Либідь 2017
Основи зд оров’я

Бех І. Д., Воронцова Т. В.,

Пономаренко В. С.,

Страшко  С. В.

4 Алатон 2017
Математика Богданович М. В., Лишенко Г. В. 4 Генеза 2016
Українська мова

Заболотний О. В.,

Заболотний В. В.

5 Генеза 2014
Українська література Авраменко О. М. 5 ТОВ «Видавництво «ГРАМОТА» 2014
Світова література

Ніколенко О. М., Конєва Т. М.,

Орлова О. В., Зуєнко М. О., Кобзар О. І.

5 ТОВ «Видавництво «ГРАМОТА» 2014
Англійська мова Карпюк О. Д. 5 Астон 2014
Математика

Тарасенкова Н. А.,

Богатирьова І. М.,

Бочко О. П., Коломієць О. М.,

 Сердюк З. О.

5 ВД «Освіта» 2014

Природознавство

Ярошенко О. Г., Бойко В. М. 5 Світоч 2014

Основи здоров’я

Бех І. Д., Воронцова Т. В.,

Пономаренко В. С.,

Страшко С. М.

5 Алатон 2014
Українська література Авраменко О. М. 6 ТОВ «Видавництво «ГРАМОТА» 2015
Зарубіжна література

Ніколенко О. М., Конєва Т. М.,

Орлова О. В., Зуєнко М. О.,  Кобзар О. І.

6 ТОВ «Видавництво «ГРАМОТА» 2015

Примітка: Загальноосвітні навчальні заклади  для дітей зі зниженим зором, окрім вищезазначеної літератури, використовують програми та навчальну літературу, рекомендовану Міністерством освіти і науки України до використання загальноосвітнім навчальним закладам у 2017/2018 навчальному році, із застосуванням тифлотехнічних засобів навчання. . При цьому завданнями педагогів є врахування індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких учнів та створення відповідних умов для засвоєння програмного матеріалу, пропонованого для учнів загальноосвітньої школи.

 

ПІДРУЧНИКИ ДЛЯ СЛІПИХ ДІТЕЙ (шрифтом Брайля)

Буквар. Українська мова

Вашуленко М. С.,

Вашуленко О. В.

Підг.,1 ДСВ «Освіта» 2013
Математика Рівкінд Ф. М., Оляницька Л. В. Підг.,1 ДСВ «Освіта» 2013
Природознавство Грущинська І. В. Підг.,1 ДСВ «Освіта» 2013
Основи здоров’я Гнатюк О. В. Підг.,1 ДСВ «Освіта» 2013
Англійська мова Карпюк О. Д. 1 ДСВ «Освіта» 2013
Рельєфне малювання Набоченко О. П., Довгопола К. С. 1 ДСВ «Освіта» 2015
Літературне читання. Українська мова

Савченко О. Я.

2 ДСВ «Освіта» 2013
Українська мова Вашуленко М. С., Дубовик С. Г. 2 ДСВ «Освіта» 2013
Математика Рівкінд Ф. М., Оляницька Л. В. 2 ДСВ «Освіта» 2013
Природознавство Грущинська І. В. 2 ДСВ «Освіта» 2013
Основи здоров’я Гнатюк О. В. 2 ДСВ «Освіта» 2013
Англійська мова. Несвіт А. М. 2 ДСВ «Освіта» 2014
Українська мова Вашуленко М. С., Мельничайко О. І., Васильківська Н. А. 3 ДСВ «Освіта» 2015
Літературне читання. Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою Савченко О. Я. 3 ДСВ «Освіта» 2014
Математика Богданович М. В., Лишенко Г. П. 3 ДСВ «Освіта» 2015
Англійська мова. Несвіт А. М. 3 ДСВ «Освіта» 2014
Природознавство Грущинська І. В. 3 ДСВ «Освіта» 2015
Я у світі Бібік Н. М. 3 ДСВ «Освіта» 2014
Основи здоров’я

Бех І. Д., Воронцова Т. В.,

Пономаренко В. С., Страшко С. М.

3 ДСВ «Освіта» 2014
Основи здоров’я

Бех І.Д., Воронцова Т.В.,

 Пономаренко В.С., Страшко С.В.

4 ДСВ «Освіта» 2016
Літературне читання. Українська мова. Савченко О.Я. 4 ДСВ «Освіта» 2016
Природознавство Грущинська І.В. 4 ДСВ «Освіта» 2016
Українська мова

ВашуленкоМ. С.,

Дубовик С. Г., Мельничайко О. І.

4 ДСВ «Освіта» 2017
Математика Богданович М. В., Лишенко Г. П. 4 ДСВ «Освіта» 2017
Я у світі Бібік Н.М. 4 ДСВ «Освіта» 2017
Російська мова Гудзик І. П., Гурська І. Т. 4 Освіта 2005
Англійська мова Карпюк О. Д. 4 ДСВ «Освіта» 2016
Українська мова

Заболотний О. В.,

Заболотний В. В.

5 ДСВ «Освіта» 2015
Українська література Авраменко О. М. 5 ДСВ «Освіта» 2015
Зарубіжна література

Ніколенко О. М., Конєва Т. М.,

Орлова О. В., Зуєнко М. О., Кобзар О. І.

5 ДСВ «Освіта» 2015
Англійська мова Карпюк О. Д. 5 ДСВ «Освіта» 2016
Німецька мова Басай Н.П. 5 Освіта 2007
Історії України Пометун О. І., Костюк І. А., Малієнко Ю. Б. 5 ДСВ «Освіта» 2013
Математика

Тарасенкова Н. А., Богатирьова І. М., Бочко О. П., Коломієць О. М.,

Сердюк З. О.

5 ДСВ «Освіта» 2016
Природознавство Ярошенко О. Г., Бойко В. М. 5 ДСВ «Освіта» 2016
Основи здоров’я

Бех І. Д., Воронцова Т. В.,

Пономаренко В. С.,

Страшко С. В.

5 ДСВ «Освіта» 2016
Рідна мова Глазова О. П. 6 Освіта 2007
Українська література Мовчан Р. В. 6 Освіта 2007
Зарубіжна література Півнюк Н. О. 6 Освіта 2007
Англійська мова Плахотник В. М. 6 Освіта 1998
Математика Мерзляк А. Т. 6 Освіта 2007
Історія стародавнього світу Шалагінова О.  І. 6 Освіта 2007
Загальна географія Пестушко Ю. В. 6 Освіта 2007
Природознавство Ярошенко О. Г. 6 Освіта 2007
Рідна мова Глазова О. П. 7 Освіта 2008
Українська література Міщенко О. І. 7 Освіта 2008
Англійська мова Плахотник В. М. 7 Освіта 1998
Алгебра Бевз Г. П. 7-9 Освіта 1998
Алгебра Істер О. С. 7 Освіта 2008
Геометрія Істер О. С. 7 Освіта 2008
Зарубіжна література Денисова Т. Н. 7-8 Освіта 1998
Географія материків і океанів Пестушко Ю. В. 7 Освіта 2005
Фізика Коршак Є. В. 7 Освіта 2009
Хімія Буринська Н. М. 7 Освіта 2009
Рідна мова Пентилюк М. І. 8 Освіта 2009
Українська література Бандура О. М. 8 Освіта 2005
Українська література Цимбалюк В. І. 8 Освіта 2009
Зарубіжна література Сафарян С. І. 8 Освіта 2002
Історія України Власов В. С. 8 Освіта 2005
Біологія людини Шабатура М. Н. 8 Освіта 2001
Фізика Коршак Є. П. 8 Освіта 2002
Хімія Буринська Н. М. 8 Освіта 1998
Рідна мова Шелехова Г. Т. 9 Освіта 1996
Українська література Степанидин  Б. І. 9 Освіта 1996
Англійська мова Плахотник В. М. 9 Освіта 2000
Історія України Сарбей В. Г. 9 Освіта 1998
Географія України Сиротенко А. І. 9 Освіта 1996
Біологія людини Шабатура М. Н. 9 Освіта 2004
Фізика Гончаренко С. У. 9 Освіта 2000
Хімія Буринська Н. М. 9 Освіта 2000
Основи правознавства Усенко С. У. 9 Освіта 2000
Українська література Хропко П. П. 10 Освіта 2000
Новітня історія Турчанко Ф. Г. 10 Освіта 2000
Алгебра і початки аналізу Шкіль М. І. 10-11 Освіта 2001
Геометрія Погорєлов О. В. 10-11 Освіта 2006
Англійська мова Плахотник В. М. 10 Освіта 2000
Загальна біологія Кучеренко М. Є. 10 Освіта 2004
Фізика Гончаренко С. У. 10 Освіта 2004
Органічна хімія Домбровський П. В. 10-11 Освіта 1997
Українська література Мовчан Р. В. 11 Освіта 2001
Новітня історія України Турченко Ф. Г. 11 Освіта 2002
Загальна біологія Кучеренко М. Є. 11 Освіта 2004
Хімія Буринська Н. М. 11 Освіта 2004
Фізика Гончаренко С. У. 11 Освіта 2004
Основи економіки Радіонова І. Ф. 11 Освіта 2001
  Додаткова література        
Етика Данилевська О.М. 5 Освіта 2007
Етика Данилевська О.М. 6 Освіта 2007

Примітка Загальноосвітні навчальні заклади  для сліпих дітей, окрім вищезазначеної літератури,використовують програми та навчальну літературу, рекомендовану Міністерством освіти і науки України до використання загальноосвітнім навчальним закладам у 2017/2018 навчальному році, із застосуванням тифлотехнічних засобів навчання та аудіосупроводом. При цьому завданнями педагогів є врахування індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких учнів та створення відповідних умов для засвоєння програмного матеріалу, пропонованого для учнів загальноосвітньої школи.

 

ДЛЯ ДІТЕЙ ІЗ ЗАТРИМКОЮ ПСИХІЧНОГО РОЗВИТКУ

Програми
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Літературне читання», «Іноземна мова (англійська)», «Математика», «Природознавство», «Я у світі», «Образотворче мистецтво», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Трудове навчання», «Сходинки до інформатики», «Музичне мистецтво»

За ред. Сак Т. В.

підг.

1-4

mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток мовлення» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку

Омельченко І. М, Федорович Л. О.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку

Бабяк О. О.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (корекція особистісного розвитку) для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку

Логвінова І. П., Кучеренко Ю. О.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (корекція когнітивного розвитку) для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку

Сак Т. В., Прохоренко Л. І.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська література», «Іноземна мова», « Математика», «Природознавство», «Світова література», «Історія України», «Образотворче мистецтво», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Трудове навчання», «Інформатика», «Музичне мистецтво»

За ред. Сак Т. В.

5 mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для 5-9 класів для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку

Шеремет Б. Г., Сак Т. В.,

Соколова Г. Б., Маматова З. Р.,

 Бабяк О. О.,

Мельниченко М. В.

5-9

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (корекція когнітивного розвитку) для 5-9 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей для дітей із затримкою психічного розвитку

Сак Т.В., Прохоренко Л.І.

5-9

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової  роботи «розвтиток мовлення» для 5-9 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей для дітей із затримкою психічного розвитку

Омельченко І.М.,Федорович Л.О.

5-9

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (корекція особистісного розвитку) для 5-9 класів спеціальних ЗНЗ для дітей для дітей із затримкою психічного розвитку

Логвінова І.П., Кучеренко О.Ю.

5-9

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програми та рекомендації  до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-9 класів спеціальних ЗНЗ для дітей із затримкою психічного розвитку (математика, алгебра)

Прохоренко Л. І.

5-9 Поліграфкнига 2010
Програми та рекомендації  до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-9 класів спеціальних ЗНЗ для дітей із затримкою психічного розвитку (українська література, англійська мова)

Марчук Т. Ф., Сиротюк А. М.

5-9 Поліграфкнига 2010
Програми та рекомендації  до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-9 класів спеціальних ЗНЗ для дітей із затримкою психічного розвитку (географія)

Бескова Н. В., Сак Т. В.

5-9 Поліграфкнига 2010
Програма з трудового навчання для 5-9 класів спеціальних ЗНЗ для дітей із затримкою психічного розвитку та методичні рекомендації

Чеботарьова О. В.

5-9 Поліграфкнига 2010
Комплект навчальних програм для 6-7 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку: «Українська мова»; «Українська література»; «Англійська мова»; «Зарубіжна література»; «Історія України»; «Всесвітня історія»; «Математика»; «Алгебра»; «Геометрія»; «Біологія»; «Географія»; «Фізика»; «Хімія»; «Музичне мистецтво»; «Образотворче мистецтво»; «Трудове навчання»; «Інформатика»; «Основи здоров’я»; «Фізична культура» 

За ред. Колупаєвої А. А., Сак Т. В.

6-7 mon.gov.ua 2015
Комплект навчальних програм для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку 8-9 класи (хімія, українська література, зарубіжна література, геометрія, алгебра, інформатика, всесвітня історія,іноземна (англійська) мова, біологія, правознавство, фізика, мистецтво, фізична культура, українська мова, трудове навчання, географія, історія України, основи здоров’я)

Сак Т.В., Омельченко І.М., Прохоренко Л.І., Логвінова І.П., Бабяк О.О., Шапочка К.А., Лапін А.В., Мельнікова Л.О. та ін..

8-9

mon.gov.ua

2016
Основні підручники
Буквар «Стежинка» Ляшенко Н. В. підг. Інкунабула 2013
Навчальний посібник з письма (ч.1) Ляшенко Н. В. підг. Інкунабула 2013
Навчальний посібник з письма (ч.2) Ляшенко Н. В. підг. Інкунабула 2013
Математика Сак Т. В. Прохоренко Л. І. підг. Букрек 2014
Навчальний посібник з математики Сак Т. В. Прохоренко Л. І. підг. Букрек 2015
Природознавство Сак Т. В. підг. Букрек 2014
Читанка Марчук Т. Ф. 1 Либідь 2013
Рідна мова Ляшенко Н. В., Марчук Т. Ф. 1 Богдана 2005
Математика Сак Т. В., Прохоренко Л. І. 1 Букрек 2014
Навчальний посібник з математики Сак Т. В., Прохоренко Л. І. 1 Букрек 2015
Літературне читання Ляшенко Н. В. 2 Інкунабула 2015
Математика Прохоренко Л. І., Фесенко В. Г. 2 Інкунабула 2014
Навчальний посібник з математики Прохоренко Л. І.,  Фесенко В. Г. 2 Букрек 2015
Читанка "Солнечный лучик" (рос.) Вавіна Л. С., Хоменко Т. М. 2 Перун 2008
Читанка «Школярик» Ляшенко Н. В., Хоменко Т. М. 3 Либідь 2013
Математика Прохоренко Л. І.,  Фесенко В. Г. 3 Букрек 2015
Математика Прохоренко Л. І.,  Фесенко В. Г. 4 Букрек 2016
Трудове навчання Климук Л. В., Терещук Б. М. 5 Либідь 2013
Примітка:  Для навчання учнів 5-9 класів використовують підручники, рекомендовані Міністерством освіти і науки України для загальноосвітніх навчальних закладів. Загальноосвітні навчальні заклади для дітей із затримкою психічного розвитку, окрім вищезазначеної літератури, можуть використовувати навчальну літературу, рекомендовану до використання Міністерством освіти і науки України загальноосвітнім навчальним закладам у 2017/2018 навчальному році. . Педагоги шкіл самостійно розподіляють програмний матеріал відповідно до годин, передбачених навчальним планом для загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою психічного розвитку та адаптують навчальний матеріал відповідно до індивідуальних особливостей учнів.

 

ДЛЯ ДІТЕЙ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИМИ ПОРУШЕННЯМИ

Програми
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток мовлення дітей з помірною розумовою відсталістю в процесі ознайомлення з природою» для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю Хайдарова О.С., Блеч Г.О.

Підг.

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток мовлення з використанням методики ТАН-Содерберг» для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю

Заремба В.В., Ліщук Н.І.,

Морозова Н.В.,

Блеч Г.О.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізкультура» для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю Бобренко І.В.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Острівець здоров’я» для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю

Ковтун А.В.,Кунникова О.О.,

 Стригунова О.М., Бобренко І.В.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Театральна логоритміка » для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю

Папета О.В., Демянович М.З.,

Компанієнко О.М.,

Гладченко І.В.,

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «У світі ритмів» для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю Левченко Л.Й., Гладченко І.В.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Барабанотерапія» для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю Василевська Л.Є., Гладченко І.В.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток  психомоторики та сенсорних процесів» (психоціальний розвиток) для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю Жук Т.Я., Трикоз С.В.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Математика», «Природознавство», «Я у світі», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Трудове навчання», «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво», «Соціально-побутове орієнтування». За ред. Макарчук Н. О.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua 2014
Програма «Українська мова»  для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів  з російською мовою навчання Висоцька А. М.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua 2015
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Азбука творчості» для підготовчих, 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю

Чеботарьова О.В.,

  Брусенська І.М.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма «Російська мова»  для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів з російською мовою навчання Кравець Н. П.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua 2015

Програма з образотворчого мистецтва для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей (для дітей з помірною, тяжкою, глибокою розумовою відсталістю)

 Омельянович І. М.,

Дмитрієва І. В.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua 2010
Програма з української мови для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей Вавіна Л. С.

Підг. ,

1-4

mon.gov.ua 2010
Програма з трудового навчання для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей Мерсіянова Г. М.

підг.

1-4

mon.gov.ua 2010
Програма «Я і Україна (довкілля)» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей Мякушко О. І. підг. 1-4 mon.gov.ua 2011
Програма з математики для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей

Волнянська Н. В., Юр’єва Ю. М.,

Засуха Г. П.

підг. 1-4 mon.gov.ua 2012
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Музичні краплинки» для 1-4 класів для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з розумовою відсталістю Шеклунова Н.О., Міненко А.А. 1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська література», «Математика», «Природознавство», «Я у світі», «Фізична культура», «Основи здоров’я», «Трудове навчання», «Музичне мистецтво», «Інформатика», «Образотворче мистецтво», «Соціально-побутове орієнтування». За ред. Макарчук Н. О. 5 mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Розвиток мовлення»  для учнів 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів  з помірними інтелектуальними порушеннями Хайларова О. С., Блеч Г. О. 5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017

Програми з корекційно-розвиткової роботи «Соціально-побутове орієнтування» (варіативний модуль «Подорож у життя»)  для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з  інтелектуальними порушеннями

Міненко А. В.,  Грикун А. С. 5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями

Редько Л. О., Безкоровайна Л. А.,

Гладченко І. В.

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма  з корекційно-розвиткової роботи «Театральна логоритміка» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями

Папета О. В., Іванченко С. В.,

Гладченко І. В.

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Ритміка» (барабанотерапія) для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями

Сухорукова О., Василевська Л.,

Гладченко І. В.

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма  з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізична культура» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями Бобренко І. В. 5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Комплект навчальних програм для 6-7 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталихдітей: «Українська мова», «Українська література», «Математика», «Природознавство», «Фізика і хімія в побуті», «Трудове навчання: «Квітникарство», «Швейна справа», «Взуттєва справа», «Офісно-палітурна справа», «Сільськогосподарська справа», «Художні вироби з деревини та металу», «Кухарська справа»», «Інформатика», «Основи здоров’я», «Фізична культура», «Історія України 7-9 класи», «Географія 6-9 класи», «Образотворче мистецтво 6-8 класи» 

За ред. Колупаєвої А. А.,

Макарчук Н. О.

6-7 mon.gov.ua 2015
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Фізика і хімія (в позаурочний час)» для 6-9 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями Дзіядевич Л. Г.,  Трикоз С. В. 6-9

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма  з корекційно-розвиткової роботи «Географія» (у позаурочний час) для 6-9 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з інтелектуальними порушеннями Мальчевська О. П., Трикоз С. В. 6-9

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з трудового навчання «Декоративно-ужиткове мистецтво» укл. Гаврюш В. О. 5-9 mon.gov.ua 2014
Географія Липа В. О., Одинченко Л. К. 6-9 Поліграфкнига 2010
Природознавство Блеч Г. О. 5-9 Поліграфкнига 2010
Соціально-побутове орієнтування Мерсіянова Г. М., Гіренко Н. А. 5-10 mon.gov.ua 2010
Українська мова
Кравець Н. П.
5-10
Інкунабула
2008
Читання
Кравець Н. П.
5-10
Інкунабула
2008
Російська мова (для шкіл з навч. мовами нац. меншин) Кравець Н. П. 5-10 Інкунабула 2009
Читання (для шкіл з навч. мовами нац.меншин) Кравець Н. П. 5-10 Інкунабула 2009
Фізика і хімія у побуті Бондар В. І.,Заяц І. В. 7-9 Поліграфкнига 2010
Трудове навчання. Швейна справа Мерсіянова Г. М. 4-10 Поліграфкнига 2010
Трудове навчання. Квітникарство Чеботарьова О. В. 4-10 Поліграфкнига 2010
Основи здоров’я Вдовіченко І. В. 5-10 Поліграфкнига 2010
Підручники
Буквар Вавіна Л. С. підг., 1 Інкунабула 2017
Навчальний посібник з письма (ч.1) Вавіна Л. С., Кравець Н. П. підг., 1 Інкунабула 2013
Навчальний посібник з письма (ч.2) Вавіна Л. С., Кравець Н. П. підг., 1 Інкунабула 2013
Букварь Вавіна Л. С. підг., 1 Інкунабула 2013
Навчальний посібник з письма (ч.1) з російською мовою навчання Вавіна Л. С., Кравець Н. П. підг., 1 Інкунабула 2013
Навчальний посібник з письма (ч.2) з російською мовою навчання Вавіна Л. С., Кравець Н. П. підг., 1 Інкунабула 2013
Природознавство Трикоз С. В. підг. Оберіг 2014
Основи здоров’я Гладченко І. В. підг. Оберіг 2014
Трудове навчання Чеботарьова О. В., Гнатенко В. С. підг. Либідь 2015
Соціально-побутове орієнтування Ярмола Н. А. підг. Либідь 2015
Математика Ардобацька К. В. 1 Либідь 2015
Соціально-побутове орієнтування Ярмола Н.А. 1 Либідь 2016
Основи здоров’я Гладченко І.В. 1 Либідь 2017
Трудове навчання

Чеботарьова О. В.,

Гнатенко В. С.

1 Либідь 2016
Математика Королько Н. І. 2 Либідь 2014
Трудове навчання Чеботарьова О.В., Гнатенко О.В. 2 Либідь 2016
Навчальний посібник з математики Королько Н. І. 2 Либідь 2015
Літературне читання Кравець Н. П. 2 Інкунабула 2015
Українська мова Висоцька А. М., Блеч Г. О. 2 Либідь 2016
Русский язык Висоцька А. М. 2 Богдана 2006
Природознавство Трикоз С. В. 2 Либідь 2016
Математика Ардобацька К. В. 3 Либідь 2013
Українська мова Висоцька А.М. 3 Либідь 2017
Літературне читання Вавіна Л. С. 3 Інкунабула 2016
Трудове навчання Чеботарьова О.В., Гнатенко В.С. 3 Либідь 2017
Трудове навчання Мерсіянова Г. П., Хохліна О. П. 3 Ліга 2009
Математика Королько Н.І. 4 Либідь 2017
Українська мова Ільїна В. В., Дубовецький О. Л. 4 Освіта 2000
Швейна справа

Мерсіянова Г. М.,

 Альонкіна Н. П.

4 Форум 2001
Українська мова Плешканівська Г. М. 5 Богдана 2007
Українська література Кравець Н.П., Дмітрієва М.В. 5 Інкунабула 2016
Русский язык (для школ с рус. яз. обуч.) Плешканівська Г. М. 5 Богдана 2003
Математика Чекурда В. В. та ін 5 Перун 2005
Швейна справа Мерсіянова Г. М. 5 Благовіст 2001
Соціально-побутове орієнтування «Світ навколо тебе» Дробот Л. С. 5 Проза 2005
Навчальний посібник «Світ навколо тебе» Гіренко Н. А., Кізіченкова С. М. 5 Либідь 2015
Трудове навчання. Художні вироби з деревини та металу Гащак В. М., Тименко В. П., Шевченко Ю. М. 5 Либідь 2016
Математика Королько Н. І. 6 Либідь 2014
Швейна справа

Мерсіянова Г. М., 

Альонкіна Н. П.

6 Либідь 2013
Навчальний посібник з трудового навчання швейній справі

Мерсіянова Г. М.,

Альонкіна Н. П.

6 Либідь 2013
Природа рідного краю Одинченко Л. А.,  Липа В. О. 6 Либідь 2013
Читанка Турчинська В. Є. 6 Освіта 2000
Природознавство. Нежива природа. Стожок Л. С., Любарець О. В. 6 Освіта 2002
Соціально-побутове орієнтування «Світ навколо тебе» Дробот Л. С. 6 Проза 2005
Трудове навчання

Терещук Б. М.

6 Благовіст 2002
Швейна справа

Мерсіянова Г. М., 

Альонкіна Н. П.

6 Либідь 2013
Навчальний посібник  з трудового навчання «Швейна справа»

Мерсіянова Г. М.,

Альонкіна Н.  П.

6 Либідь 2013
Географія Дробот Л.С., Одинченко Л. К. 7 Проза 2005
Історія України Косенко Ю.М. 7 Букрек 2016
Фізика Бондар В. І., Заєць Т. В. 7 Інкунабула 2008
Соціально-побутове орієнтування «Світ навколо тебе» Дробот Л. С. 7 Проза 2009
Українська мова

Сидоренко І. М.

7 Освіта 2000
Літературне читання

Кравець Н. П., Єременко І. Г.,

Чекурда О. Д.

7 Інкунабула 2014
Литературное чтение. Для шкіл з російською мовою навчання Кравець Н. П. 7 Богдана 2003
Русский язык (для школ с русским яз. обуч.) Ульянова Т. К. 7 Богдана 2005
Природознавство. Рослини Гурина Г.  І., Чопик Г. Я. 7 Богдана 2003
Трудове навчання Терещук Б. М. 7 Благовіст 2003
Літературна читанка Нижник Л. І.,  Сагірова О. С. 8 Освіта 2001
Російська мова Тарасенко А. В. 8 Ліга 2008
Литературное чтение (рос.) Гуріна Г. І., Сагірова О. С. 8 Богдана 2006
Оповідання з історії України Плешканівська Г. М. 8 Богдана 2002
Фізика Бондар В. І., Гнатюк Л. М. 8 Богдана 2002
Трудове навчання Терещук Б. М. 8 Благовіст 2003
Українська мова Турчинська В. Є. 9 Освіта 2000
Літературне читання Плешканівська Г. М. 9 Освіта 2002
Литературное чтение (для школ с рус. яз. обуч.) Плешканівська Г. М. 9 Богдана 2004
Фізика та побутова хімія Бондар В. І., Гнатюк Л. М. 9 Богдана 2003
Географія України

Одинченко Л. К., Липа В. О.

9 Либідь 2014
Навчальний посібник з географії Одинченко Л. К. 9 Либідь 2015
Трудове навчання Терещук Б. М. 9 Благовіст 2004
Українська мова Кравець Н. П. 10 Інкунабула 2013
Російська мова

Турчинська Є. В.,

 Плешканівська Г. М.

10 Інкунабула 2013
Літературне читання Кравець Н. П. 10 Богдана 2005
Трудове навчання Терещук Б. М. 10 Благовіст 2005
Сільськогосподарська праця Волошенюк К. C.,  Василишин О. 8-10 Ліга 2009
Килимарство Волошенюк К. С.,  Василишин О. 9-10 Ліга 2009
Будівельна справа Волошенюк К. С.,Василишин О. 8-10 Ліга 2009
Додаткова література
«Від А до Я» дидактичний матеріал з формування правильної звуковимови Блінова Г. Й. підг. 1 Либідь 2013
Вчимося логічно мислити. Дидактичний матеріал для дітей з вадами інтелектуального розвитку Блінова Г. Й. 1-4 Ліга 2009

 

 

ДЛЯ ДІТЕЙ З ТЯЖКИМИ ПОРУШЕННЯМИ МОВЛЕННЯ

Програми
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Літературне читання», «Іноземна мова (англійська)», «Математика», «Образотворче мистецтво», «Музичне мистецтво», «Трудове навчання», «Сходинки до інформатики»,  «Природознавство», «Я у світі», «Фізична культура», «Основи здоров’я».

За ред. Данілавічютє Е. А.

підг. 1-4 mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із тяжкими порушеннями мовлення

Рібцун Ю. В.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Логоритміка» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із тяжкими порушеннями мовлення

Куравська Л. С.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізкультура» для підготовчих, 1-6 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із тяжкими порушеннями мовлення

Чепурний А. В.

підг.,

1-6

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція мовлення» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із тяжкими порушеннями мовлення

Трофименко Л. І., Ільяна В. М.,

Пригода З. С., Грибань Г. В.,

Аркадьєва О. О.

підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська література», «Іноземна мова (англійська)», «Світова література», «Історія України», «Математика», «Природознавство», «Образотворче мистецтво», «Інформатика», «Трудове навчання», «Основи здоров’я», «Фізична культура»

За ред. Данілавічютє Е. А.

5 mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція мовлення» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів з тяжкими порушеннями мовлення

Трофименко Л.І., Ільяна В.М.,

Пригода З.С., Грибань Г.В.,

Аркадьєва О.О.

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програми та рекомендації до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з тяжкими порушеннями мовлення (українська мова, українська література, зарубіжна література, математика, алгебра, геометрія, природознавство, біологія, географія, фізика, хімія, інформатика, історія України, всесвітня історія, правознавство (практичний курс), етика, образотворче мистецтво, художня культура, фізична культура,  основи здоров’я

Шеремет М. К., Тищенко В. В.,

Тарасун В. В. та ін.

5-10 Поліграфкнига 2010
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Логопедична ритміка» для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів з тяжкими порушеннями мовлення

Трофименко Л.І.,

 Івашко О.А.,

 Ґавва Л.С.,

 Абдул О.В.

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізкультура» для 7-10 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів з тяжкими порушеннями мовлення

Чепурний А.В.

7-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Комплект навчальних програм  для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з тяжкими порушеннями мовлення 8-10 класи (хімія, українська мова, українська література, зарубіжна література, геометрія, алгебра, інформатика, всесвітня історія, іноземна (англійська) мова, біологія, правознавство, фізика,музика, мистецтво, фізична культура, трудове навчання, географія, історія України, основи здоров’я)

Данілавічутє Е.А.,

Трофименко Л.І.,

 Рібцун Ю.В., Ільяна В.М.. Пригода З.С.

8-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Підручники
Буквар Колупаєва А. А., Савченко М. А., Калатало Л. С. підг, 1 Либідь 2016
Додаткова література
Логопедичний альбом Федорович Л.О. підг.1-4 Запоріжжя ЛІПС ЛТД 2014
Примітка: Загальноосвітні навчальні заклади  для дітей з тяжкими порушеннями мовлення працюють за підручниками та програмами,  рекомендованими Міністерством освіти і науки України до використання загальноосвітнім навчальним закладам у 2017/2018 навчальному році.

 

 

ДЛЯ ДІТЕЙ З ПОРУШЕННЯМИ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ

Програми
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Літературне читання», «Іноземна мова», «Математика», «Образотворче мистецтво», «Музичне мистецтво», «Трудове навчання», «Сходинки до інформатики»,  «Природознавство», «Я у світі», «Фізична культура», «Основи здоров’я» За ред. Чеботарьової О.  В. підг.1-4

mon.gov.ua

2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (базова) для підготовчого. 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Чеботарьова  О.В., Іоганова Н.А.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (розвиток  пізнавальної діяльності) для підготовчого класу спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Наливкіна Н.М. Підг. mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (формування графічних навичок у дітей підготовчого та перших класів)  для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Чорна І.В.

Підг.,

1

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (сенсомоторнний розвиток)  для  підготовчого, 1 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату П’ята М.І.

Підг.,

1

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (Лего-конструювання) для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Лапін А.В.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (Арт-корекція ) для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Брусенська І.М.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (формування навчально-мовленнєвої діяльності учнів за допомогою казки ) для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Латинська Я.Г., Трембалович І.П,

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Корекція розвитку» (розвиток комунікативної функції мовлення «Говірливий струмок» ) для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Жеплінська С.В.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Корекція розвитку» (корекційна ритміка) для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Гладченко І.В., Шепічак О.О.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (світ Монтессорі) для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Дишлюк Т.Б.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (розвиток мовлення) для підготовчого, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Ільєнко Т.А., Стах О.Г.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (пізнай  навколишній світ) для підготовчого, 1 класу спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату

Фігур О.В., Соколовська І.М.,

Лазорчин О.С.

Підг.,

1

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016

Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (готовність дитини до навчання в школі(діагностична методика)) для підготовчого, 1 класу спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Яременко О.В.

Підг..

1

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (цікава скринька) для підготовчого, 1 класу спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Коваль Л.І.

Підг.,

1

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Лікувальна фізкультура» для підготовчих, 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату

Остапенко Т. В.,

 Авраменко Л. Ю.,

Свистун Г. М.

Підг.,

1-4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Корекція розвитку» (формування знань про довкілля засобами пізнавальних завдань) для підготовчого, 3,4 класу спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату

Гусак Т.О.

Підг.,

3, 4

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Корекція мовлення» для підготовчого. 1-4 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату

Ільєнко Т.А., Страх О.Г.,

Трофименко Л.І.

1-4 mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (соціальна адаптація першокласника) для 1 класу спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату Яременко О.В. 1 mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Програма з корекційно- розвиткової роботи «Корекція розвитку» (формування лінгвістичних понять на основі використання асоціативних схем) для 3 класу спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату

Татаринова О.М.

3

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2016
Комплект навчальних програм: «Українська мова», «Українська література», «Іноземна мова», «Світова література», «Історія України»,«Математика», «Природознавство», «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво», «Інформатика», «Трудове навчання», «Основи здоров’я», «Фізична культура»

За ред. Чеботарьової О. В.

5 mon.gov.ua 2014
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (корекція емоційно-вольової сфери) для 5-6 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату

Єгорова Г. А.

5-6

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (базова) для 5-9 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату

Чеботарьова О. В.,

Іоганова Н. А.,

 Топчій Н. Г.

5-9

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (розвиток художньо-естетичної діяльності) для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату

Гаман Л. М., Чеботарьова О. В.

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (арт-корекція засобами нетрадиційних видів занять) для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату

Крисяк Р. Б., Чеботарьова О. В.

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Програма корекційних занять з ЛФК для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату»  для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату

Остапенко Т. В.,

Авраменко Ю. В.,

Свистун Г. М

5-10

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Програми та рекомендації до розподілу програмного матеріалу загальноосвітніх навчальних закладів для 5-10 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату (українська мова, українська література, зарубіжна література, історія України, всесвітня історія, правознавство (практичний курс), етика, музичне мистецтво, образотворче мистецтво, художня культура, математика, алгебра, геометрія, природознавство, біологія, географія, фізика, хімія, інформатика, трудове навчання, фізична культура,  основи здоров’я).

Ханзерук, Л. О., Торба Л. С.,

Годованюк Н. П., Убийконь Т. М. та ін.

5-10 Поліграфкнига 2010
Комплект навчальних програм для 6-7 класу спеціальних  загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із порушеннями опорно-рухового апарату: «Українська мова»; «Українська література»; «Англійська мова»; «Російська мова», «Зарубіжна література»; «Історія України»; «Всесвітня історія»; «Математика»; «Алгебра»; «Геометрія»; «Біологія»; «Географія»; «Фізика»; «Хімія»; «Музичне мистецтво»; «Образотворче мистецтво»; «Трудове навчання»; «Інформатика»; «Основи здоров’я»; «Фізична культура»

За ред. Колупаєвої А. А., Чеботарьової О. В.

6-7 mon.gov.ua 2015
Комплект навчальних програм для спеціальних загальноосвітніх  навчальних закладів для дітей з порушеннями опарно-рухового апарату 8-10 класи (хімія, українська література, зарубіжна література, російська мова, геометрія, алгебра, інформатика, всесвітні історія, іноземна (англійська) мова,  біологія, правознавство, фізика, музика, мистецтво, фізична культура, українська мова, трудове навчання, географія, історія України, основи здоров’я) 

Трофименко Л.І..Бартєнева Л.І.,

Данілавічюте Є.А.,

Григор’єва Л.М.,

Пригода З.С., Торба Л.С., Спіжева Т.Л.,

Тіщенко Н.Ф.,

Чеботарьова О.В. та ін..

8-10

mon.gov.ua

2016
Програма з корекційно-розвиткової роботи «Корекція розвитку» (базова) для 11-12 класів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату

Чеботарьова О. В.,

Іоганова Н. А.,

Топчій Н. Г.

11-12

mon.gov.ua

imzo.gov.ua

2017
Примітка: Загальноосвітні навчальні заклади для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату працюють за  підручниками та програмами, рекомендованим Міністерством освіти і науки України до використання  загальноосвітнім навчальним закладам у 2017/2018 навчальному році.

Новий рік

         У Шевченківській загальноосвітній школі-інтернаті        І-ІІ ступенів відбулося довгоочікуване свято перед зимовими канікулами – Новий Рік! Для учнів 1-9 класів проведено театралізовану виставу «У королівстві Снігової Королеви», новорічні хороводи, розважально-конкурсні ігри біля Новорічної Ялинки та вручення Дідом Морозом новорічних подарунків.

        Також на свято завітали співробітники ТОВ «Кворум Нафта» (АЗС № 7) Ботаніна О.С., Коваленко Ю.В., Бернацький А., які привітали вихованців школи-інтернату із прийдешнім  Новим Роком та вручили новорічні подарунки.

Вкладення:
Скачати цей файл (IMG_0114.JPG)IMG_0114.JPG[ ]4288 Кб
Скачати цей файл (IMG_0214.JPG)IMG_0214.JPG[ ]4393 Кб
Скачати цей файл (IMG_0271.JPG)IMG_0271.JPG[ ]5219 Кб

Свято Миколая

19 грудня 2017 року для вихованців Шевченківської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІ ступенів відбулося найочікуваніше дитяче свято – День Святого Миколая.

             У цей день було проведено такі проведено заходи: операція «Подарунки під подушкою» (вихователі 1-9 класів), конкурс-виставка «Пряниковий будиночок» (класні керівники, вихователі 1-9 класів), театралізована вистава «За вікном сніжок летить, вітром завіває, тож спішіть усі до нас на свято Миколая!» (старший вихователь Гусарова Г.К., педагог-організатор Покотилова Ірина Сергіївна).

              Привітав учнів директор школи-інтернату Гусаров Василь Іванович і побажав усім добре навчатися, бути слухняними, цілеспрямованими та успішними.

             По закінченню свята всі дітки отримали подарунки від Святого Миколая.

            

Г.К.Гусарова, старший вихователь

Шевченківської ЗОШ-інтернату 

Вкладення:
Скачати цей файл (IMG_0114.JPG)IMG_0114.JPG[ ]4288 Кб
Скачати цей файл (IMG_0214.JPG)IMG_0214.JPG[ ]4393 Кб
Скачати цей файл (IMG_0271.JPG)IMG_0271.JPG[ ]5219 Кб

Тиждень природничих наук

З метою формування ключових компетентностей Нової української школи (математичної грамотності, компетентності в природничих науках і технологіях, екологічної грамотності і здорового способу життя) з 09 по 13 жовтня 2017 року в Шевченківській загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІ ступенів проведено заходи в рамках предметного тижня точних і природничих наук:

- оголошення тематичного тижня на загальношкільній лінійці;

-математичний квест «Пошук скарбів» для 4 класу (класовод      Гурінчук С.М.);

- турнір юних математиків «Скільки буде?..» у 3 класі (класовод    Першко І.М.);

- брейн-ринг «В країні хімії» у 8 класі (вчитель хімії Присяжнюк В.О.);

- екологічна подорож «Заповідники України» у 1 класі (класовод Суханова Т.С.);

- природничий калейдоскоп «Яка сьогодні погода?» у 2 класі (класовод Приходько О.С.);

- урок-гра «Фізичний морський бій» у 7 класі (вчитель хімії Ходань І.М.);

- практикум з безпечної роботи в Інтернеті «Інтернет – це добро чи зло?»  у 7-9 класах (вчитель інформатики Дорош І.В.);

- природничо-математичні перегони «Розуму зарядка» для 7-9 класів, хвостата вікторина «Цікаві факти про тварин» для 5-7 класів (керівник МО вчителів природничо-математичних дисциплін Присяжнюк В.О.);

-виставка літератури «Цікаві науки» для 1-9 класів (бібліотекар   Яламова Л.В.).

           Під час проведення заходу учні отримали багато нових корисних та практичних знань  з математики, біології, інформатики, фізики, хімії, природознавства.

Вкладення:
Скачати цей файл (до природи 2.jpg)до природи 2.jpg[ ]2837 Кб
Скачати цей файл (до природи.jpg)до природи.jpg[ ]4511 Кб

Місячник безпеки життєдіяльності

З метою поліпшення профілактичної роботи з протипожежної безпеки, формування  в учнів навичок обережного поводження з вогнем та газом, свідомого відношення до дотримання правил протипожежної безпеки, протягом жовтня в Шевченківській загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІ ст. Вітовського району  проводився місячник   протипожежної безпеки та безпеки використання газу у побуті

В рамках місячника учні початкових класів дізнались багато корисного про правила поводження з вогнем, ознайомилися з правилами пожежної безпеки, взяли участь у конкурсі малюнків «Сірничок – малючок і велика пожежа» (12.10.2017  р.)

Для учнів 7 - 9 класів медсестрою школи-інтернату були проведені практичні заняття з надання першої медичної допомоги потерпілим під час пожежі (12.10). Вихователями Соболєвою Л.М., Ляшок Н.С. проведено вікторину на кращого знавця пожежної справи серед учнів 5, 6 класів (19.10).

Протягом місяця проводились заняття по Цільовій комплексній програмі    «Я і моя Безпека» для учнів 1 - 9 класів (вихователі).

Учні 2 - 9 класів написали тематичні диктанти на тему: «Безпечне поводження з вогнем та побутовим газом» (кл.керівники).

У шкільній бібліотеці протягом жовтня працювала виставка літератури на тему протипожежної безпеки «Рятувальник – професія героїчна».

По закінченню місячника 27 жовтня на загальношкільній лінійці  були підведені  підсумки роботи школи, відзначені та нагороджені найактивніші учні та класи. Завдяки таким заходам підростаюче покоління отримує неоціненні знання з безпеки життєдіяльності.

Вкладення:
Скачати цей файл (IMG_4628.JPG)IMG_4628.JPG[ ]3282 Кб
Скачати цей файл (IMG_4631.JPG)IMG_4631.JPG[ ]2801 Кб
Скачати цей файл (IMG_4637.JPG)IMG_4637.JPG[ ]2903 Кб
Скачати цей файл (IMG_4650.JPG)IMG_4650.JPG[ ]3217 Кб
Ukrainian English German Polish Russian
Портал МОІППО
Обличчя української культури
Безкоштовні сайти для шкіл
Інформаційне середовище

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання